Birsen Tezer ''İkinci Cihan'' Çok yakında Ada Müzik'ten çıkacak. Eli kulağında / Ece Dorsay - BirGün
20.01.2013

 Pazartesi günü hafta sakin başladı. Salı günü spora gittim, bol bol bisiklet çevirdim hatta belim vasat diye bisikleti 45 dakika çevirip başka bir çalışma yapmamaya karar verdim.
Bisikleti çevirdim ardından salatamı yedim, zencefilli meyve suyumu içtim, beklediğim mail geldi önce. Bir görüşmeye çağrıldım, uzun zamandır hayalini kurduğum bir kurumda bir işle ilgili. Hemen ardından gelen telefonla, kendimi Sezen Aksu’nun yanında buldum. Yıllardır beklediğim bir karşılaşma an’ıydı… Müthiş bir sohbet, müthiş bir müzik eğitimi, müthiş bir gün oldu benim için… Hayatım boyunca unutmayacağım güzellikte bir gün.

Günlerdir paylaştığım köprü fotoğrafları, hafta boyu köprüler kurdu hayatımda.
Perşembe gecesi Birsen Tezer’in albüm lansmanına gittim yağmura aldırmadan.
Mehmet Ali Birand’ın kaybı çok üzse de… Bir şekilde, fark ettirmeden, biz izleyicilerinin eski bir ahbabı gibi olmuş Birand. 32. Gün programı, Türkiye’de habercilik adına bir devrimdi. Herkesin kusurları var. Gidenin arkasından tef çalanlar bizleri dehşete düşürdü.
Sanırım bu Twitter denilen mecra, insanların ruhundaki karanlığı da fazlasıyla gün yüzüne çıkardı. Ürkücütü ve üzücü…

Birsen Tezer 17 Ocak'ta ''İkinci Cihan'' ın Lansman Konseriyle Ghetto'daydı !
Elbette kaçırmadım. Bugüne kadar Birsen’i 3 kez canlı izlemiş oldum.
Hayal Bistro’da 2011 yılında izlemiştim ilk. Daha sonra Abbasağa Parkı’nda Hüsnü Arkan ile izlemiştim. Yıl yine 2001 idi. İzmir’deki Bios konserlerine dostum gidip bana rapor veriyordu, genelde bu rapor : süperdi şeklinde özetlenebilir. 

Birsen Tezer ''İkinci Cihan'' Çok yakında Ada Müzik'ten çıkacak. Eli kulağında.
2009 yılında ilk albümü ‘’Cihan’’ ı  yayınlayan  Birsen Tezer’in yeni  albümü ‘’ikinci Cihan’’ çok ama çok yakında raflarda... 
 
Stüdyo çalışmalarının ardından albümün kapak görselini de tamamlayan Birsen Tezer, bu albümde Derin Bayhan, Emre Tankal, Gürol Ağırbaş, Tunç Öndemir ile birlikte çalıştı...   İlhan Şeşen ve Sibel Köse vokal olarak eşlik ettiler...  Ayrıca, Akın Eldes, Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur, Birol Ağırbaş, Tarık Aslan, Özer Orkun gibi çok değerli müzisyenler yer aldı...


Upuzun bir kuyruk vardı Ghetto kapısında. Sokağın başına kadar gidiyordu.
İçerde 500 kişi vardı rahat,
Feridun Düzağaç ile karşılaşıp iki laf etmek güzel oldu. Hakkımda hoş bir yazısı vardı H2000 zamanlarından kalan. 2002 yılında, o sahnede yakıştığımı yazmıştı ve ben bunu hiç unutmadım. Hatırlattığım anda yazıyı da hatırladı. Telefonları değişecek fırsat ol madığı için Twitter’dan yazışırız dedik.

Sahne sürprizleri ise harikaydı : Akın Eldes ve İlhan Şeşen de sahne aldılar. Bas gitarda Gürol Ağırbaş vardı. Sibel Köse, sahneye konuk oldu. Meşhur rakı kadehini kaldırdı Birsen gecenin şerefine. Çığlık Çığlığa şarkısında  Ortaçgil ve Erkan Oğur, Birsen’e eşlik ettiler. Birsen, heyecanla, “25 yıl boyunca Eylül şarkısını söylerkenki an’ı bekledim” dedi, Ortaçgil ise, “ben de 25 yıldır böyle bir sesin söylemesini bekledim” dedi. Birsen Tezer sahneden “Ece !” diye bana selam vererek büyük sürpriz yaptı ve “Çığlık Çığlığa birazdan” dedi. Konser sonlarındaysa, “ben bu heyecana dayanamam , yarın telefonum kapatacağım haberiniz olsun” diyerek dostlarının isimlerini saydı, beni de katarak. Çok müthiş bir jestti. Birsen Tezer, bu başarıyı tamamen sabrına ve güzel kişiliğine borçlu. Tırnaklarla başarmanın ve hazımlı olmanın en güzel örneklerinden. O’nun zor yolunu en iyi anlayanlardanım gerçekten.

Geçen haftaysa Mask Live sahnesinde elektronik Türkçe Cover projemleydim. Benden sonra Koray Candemir sahne aldı. Albüm kaydından sonraki son konseriydi. 

21 Ocak Pazartesi gecesi Bronx’da Akustik Şiir Gecesi var. Türkiye’nin önemli müzisyenleri ilk kez bir arada bu kitapta… Bir şiirimle ben de yer aldım bu kitapta. İçerisinde, İlhan İrem’den, Doğan Canku’ya, Sezen Aksu’dan Erkan Oğur’a  bir çok değerli isim var. Şair ve müzik yazarı Kadri Karahan’ın hazırladığı ‘’Akustik Şiirler’’ isimli proje ülkemizin birbirinden değerli müzisyenlerini bu kez şarkıları ile değil şiirleri ile sizleri buluşturuyor.
 “Akustik Şiirler’’ iki yıla yakın bir sürede hazırlandı. İki değerli müzik yazarı/eleştirmeni Naim Dilmener’in ve Deniz Durukan’ın da önsöz yazarak katkıda bulunduğu kitabın geliri Serhan Şeşen Müzik, Felsefe ve Yaşama Saygı Derneği’ne bağışlanacak.


BirGün 


SON EKLENEN 5 HABER

Birsen Tezer