ALBÜMLER

Hüseyin Çitçi
Ayasofya Mozaikleri

Yapım: Ada Müzik
Yönetmen: Hüseyin Çitçi
Seneryo: Hüseyin Çitçi
Animasyon: Hüseyin Çitçi
Süre:00:40:00
Seslendirme: İnci Türkoğlu, Ozan Tunçer, Yusuf Dehrioğlu
Müzik: Osmanlı İmparatorluğunda Müzik (Ada Müzik)
 
Diyalog Yazarları:
Türkçe: Hüseyin Çitçi, Ozan Tunçer, İnci Türkoğlu, Yusuf Dehrioğlu
İngilizce: İnci Türkoğlu (Lisanslı Rehber)
Fransızca, İtalyanca: Ozan Tunçer (Lisanslı Rehber)
Almanca: Yusuf Dehrioğlu (Lisanslı Rehber)

Ayasofya Mozaikleri

Lisanslı turist rehberlerin, Türkçe İngilizce Fransızca İtalyanca Almanca dillerinde diyalogları hazırladığı ve sunduğu bu belgesel de  dünya genelinde en güzel ve değerli mozaiklere sahip Ayasofya detaylarla çok renkli bir atmosferde ekrana aktarıldı.

Ayasofya müzesi belgeselinden farklı olarak, genel anlatımdan ziyade mozaikler işlendi. Daha fazla sahneye yer verildi.Ayrıca  Ayasofya'nın sahip olduğu mozaikler Bizans sanatının şaheserlerindendir.

İlk kapıdan başlayan anlatım, Nartekslerde yer alan Tavan Kaplaması Mozaik süslemeler, İmparator Kapısı üstünde yer alan Mozaik Pano, Apsiste yer alan Meryem ve Çocuk İsa Mozaiği, Baş Melek Mozaiği üst galeride yer alan Alexandros Mozaiği, Deisis Mozaiği,  Komnenos ve Monamokhos Mozaikleri, Justinian ve Constantine Mozaikleri tüm detay ve güzellikleriyle ana başlıklarla ele alındı.

Tüm bölümlerin anlatımında alt başlıklar halinde mozaiklerin yapılışı, ikona kırıcılık dönemi, panoların hikâyeleri ve dinsel önemleri, cami'ye çevrilmesi ve sıvanmaları, Mimar Sinan ve Fossati restorasyonları sırasında mozaikler gibi birçok konuya yer verildi.

Görselliğin arttırılması ve detayların vurgulanması için birçok animasyon hazırlandı. Tüm bu ihtişam en güzel osmanlı müziklerinin altyapıda kullanılmasıyla arttırıldı. Özelliklle bu çok büyük mekanın yakından görülemeyen, çok yüksekte kalan tavan süsleme ve mozaikleri detayları tüm güzellikleriyle yansıtıldı.


DVD Bölümler:
00: Intro
01: İç Narteks Mozaikleri
02: Apsis Meryem ve Çocuk İsaMozaiği
03: Aleksandros Mozaiği
04: Deisis Mozaiği
05: Monomakhos Mozaiği
06: Komnenos Mozaiği
07: Constantine ve Justinian Mozaiği

ALBÜMDEKİ PARÇALAR Albümü Satın Al

ŞARKILAR

LİNKLER

3955 kez görüntülendi.