ALBÜMLER

Replikas
Biz Burada Yok İken (Plak)

 "Replikas'tan Anadolu Pop'a Selam"

 
"Replikas, Türkiye'nin geçmişi ile geleceği arasında köprü kuruyor! Anadolu pop müziğinin öncü isimlerinin kült şarkıları bu albümde Replikas yorumuyla yer alıyor.
Türkiye şehir müziğinin öncü isimlerinden Replikas’ın, 60’lı yıllarda, rock müzik başta olmak üzere, dönemin çağdaş müzik formları ile Anadolu coğrafyasına ait yerel formların birlikteliğinden doğan Anadolu Pop akımını, kendi yorumuyla bugüne taşıdığı "Biz Burada Yok İken" isimli beklenen albüm, Nisan 2012’de Ada Müzik'ten yayınlanıyor.
Replikas ile Anadolu pop müziği sevenleri buluşturan bu albümde Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço, Moğollar, Melih Kibar, Neşet Ertaş, Timur Selçuk, Mazhar ve Fuat, Haramiler, Silüetler, Ersen ve Dadaşlar’ın parçaları yer alıyor. Grup, albümde “Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm'', ''Köprüden Geçti Gelin'', “Ölüm Allah'ın Emri'' gibi kült şarkıları yorumluyor. 
"Biz Burada Yok İken", günümüz Türkiye pop müziğinin kökleri olarak niteleyebileceğimiz isimlere ve Anadolu-pop’a Replikas’ın bir saygı duruşu ve teşekkürü..."
 
****
 
“Müzikle aktif olarak ilgilenmeye başladığımız ve ağırlıklı olarak Avrupa ve Amerika temelli deneysel müziklerden etkilendiğimiz 1990’lı yıllarda, “Anadolu Pop” olarak özetlenebilecek müzik akımını ve onu yaratan müzisyenleri keşfetmemiz, kendi sesimizi bulmamızı sağlayan en önemli unsurlardan biri oldu bizler için. 
Replikas grubu olarak kendimizi, bu müzisyenlerin takipçileri, öğrencileri olarak nitelendirdiğimizi, yaşadığımız coğrafyaya ait formları araştırma motivasyonumuzu ve bu kazanılan deneyimleri, içinde bulunduğumuz dönemin çağdaş, yenilikçi anlayışlarıyla birleştirme güdümüzü onlara borçlu olduğumuz her fırsatta belirttik.
Canlı performanslarımızda her zaman yer verdiğimiz, dönemin belleklerden neredeyse silinmiş, çok değerli eserlerinden bazılarını bir albüm olarak kaydedip hem ustalarımıza saygılarımızı sunmak, hem de tarihimizin bu önemli dönemine tekrar ışık tutmak istedik.”
 
 
Replikas
Albümdeki Eserler
 
1. Aya Bak Yıldıza Bak 
Söz & Beste: Anonim 
2. Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum
Söz & Beste: Anonim 
3. Köprüden Geçti Gelin
Söz & Beste: Anonim 
4. Hudey
Söz: Pir Sultan Abdal / Beste: Cem Karaca 
5. Kaşık Havası
Beste: Anonim 
6. Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm
Söz: Karacaoğlan / Beste: Mehmet Feriman Uğurdemir 
7. Ölüm Allahın Emri
Söz & Beste: Barış Manço 
8. Çiçek Dağı
Beste: Muharrem Ertaş 
9. Suya Giden Allı Gelin
Söz: Karacaoğlan / Beste: Cem Karaca 
10. Panayır Günü
Beste: Melih Kibar 
11. Sür Efem Atını
Söz & Beste: Mazhar Alanson

ALBÜMDEKİ PARÇALAR Albümü Satın Al

ŞARKILAR

LİNKLER

2203 kez görüntülendi.