BİYOGRAFİ

Ceylan Ertem

Sakarya'da doğan Ceyl'an Ertem, 1999 yılında müzik eğitimine devam etmek için İstanbul'a taşındı ve Akademi İstanbul' da 1 yıl müzikal şarkıcılığı eğitimi aldı. Ardından Müjdat Gezen Sanat Merkezi Batı Müziği Bölümü'nde eğitimine devam etti. 2000 yılında Tunçay Korkmaz ile birlikte 'Anima'yı kurdu. Ardından 2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi'nde Duyusal Sanatlar Bölümü'nde Müzikoloji eğitimi aldı. 2005 Ağustos ayında Animasal”ın kayıtları başladı, 2006 Şubat ayında Animasal Sony-BMG etiketiyle yayınlandı. Anima ile Türkiye’nin birçok şehrinde konserler verdi. 2007' de Anima ile Baykuş Müzik stüdyolarında, Handan İpekçi filmi Saklı Yüzler' in film müziğini kaydetti. 2007 yılı sonunda Anima'nın dağılmasının ardından, Ertem 2008 yılında 26 hafta süren radyo programına başladı. Türkiye’nin önemli radyo kanallarından Açık Radyo’da “ŞubidaP” Programı'nı hazırlayıp, sundu. Bütün bu süreçte Ceyl'an Ertem için bir çok grupla beraber yepyeni bir üretme ve icra dönemi başladı. 

Bunlardan bazıları; Ways: Şenol Küçükyıldırım’ın önderliğinde kurulmuştur, İstanbul'da birçok alternatif festival ve mekanda sahne almıştır. Ceylan Ertem' in doğaçlama üzerine en çok ufkunu açan grup olmuştur. Octophone: 2008 Philipp Gropper ve Wanja Slavin ile beraber Berlin’ de temelleri atılan caz tabanlı projesidir. Aynı yıl kayıt sürecine katılmış ve Berlin’ deki çeşitli klüplerde konserler vermişlerdir. Kpar Kpoh Knah: Bir Afrika ninnisi ile başlayan performansları genellikle yaşlı bir aşığın laf edişi ile son bulmuştur. Grup adını aynı ninniden almıştır. Grup; free –avangart caz, özgür doğaçlama, rock ve alternatif müziklerinin icra edildiği, türkiye’ nin önemli 2 mekanı Dogzstar ve Peyote de performanslarını sergilemiştir. Grubun ürettiği besteler Ceylan Ertem’ in solo albümü için kaydedilmiştir.
 
2010 yılında Ceylan Ertem'in ilk solo albümü "Soluk" kaydedildi ve yayınlandı. Ceylan Ertem’ in solo albümünde 40’ ı aşkın müziyen yer aldı. Albümün ilk videosu Gökçen Dilek Acay tarfından, "İnsandık" adlı şarkıya çekildi. İkinci video yetenekli yönetmen Dağhan İş tarafından "Gidip Dinlenmeliyim”e çekildi. Ardından İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali !F' e de seçilen, yine Dağhan İş tarafından çekilen ve senaryosu Ceylan Ertem' e ait Çok Yakın adlı klip yayınlandı. Ocak ayında yine Dağhan İş tarafından, ünlü ve değerli şair Nazım Hikmet' e, geçen yıllarda öldürülen gazeteci yazar Hrant Dink' e ve yine nefret cinayetine kurban gitmiş değerli gazeteci ve yazar Uğur Mumcu'ya adadığı “Nazım'a” adlı şarkısına çekilen video Hrant Dink' in ölüm yıldönmünde yayınlandı. Soluk albümünün son videosu ise “Sombahar” adlı şarkıya çekildi.

2010 yılında Hollanda'lı New World Jazz Grubu Barana ile gerçekleştirdiği “Xenopolis” projesi için Hollanda turnesine çıkan Ceylan Ertem bu projenin bir albüm haline getirilmesi ile birlikte 2011 yılının Aralık ayında ikinci bir turne için tekrar Hollanda'ya davet edildi. İkinci turnenin Avrupa'da ses getiren başarısından sonra projenin 2012 Ekim ayında Türkiye turnesinin yapılmasına karar verildi. Son 3 yıldır üzerinde çalıştığı Cadı Avı adlı müzik/araştırma programının ilk demo kayıtlarını vimeo/cadiavi adlı adreste yayınlamaya başladı.

Ceylan Ertem ikinci solo albümü için çalışmalarını sürdürürken bir yandan Soluk ve Sezen Aksu Tribute konserlerine devam etmektedir.