BİYOGRAFİ

Yeni Türkü

Yeni Türkü’yü oluşturan isimlerden Selim Atakan ve Derya Köroğlu, ilk kez 1968-69 öğretim yılında Ankara Fen Lisesi sıralarında tanıştılar. Selim Atakan ile Derya Köroğlu’nun Yeni Türkü’nün Buğdayın Türküsü isimli ilk albümüne gitarıyla katkıda bulunan Mehmet Toker’le ve yine bu ilk albüme grafik çalışmalarıyla katkıda bulunan Yılmaz Aysan’la tanışıklıkları da bu yıllara dayanmaktadır.

1977 yılına yaklaşırken, henüz ismi konmamış olan Yeni Türkü grubunun ilk eserleri, Zerrin ve Selim Atakan çiftinin Ankara, Bahçelievler Mahallesi’ndeki tek katlı, mütevazı evlerinin salonunda yapılan çalışmalar esnasında ortaya çıkmıştır. 

O yıllarda şiirlerinin üzerine besteler yaptıkları şair arkadaşları Yaşar Miraç, geleneksel halk şiirinin güncel üslupla yeniden yazılmasını öneren bir şiir akımına “Yeni Türkü” demekte ve aynı yıllarda “Yeni Türkü” isimli bir gazeteyi bu görüşteki şair arkadaşları ile birlikte yayınlamaktadır. Yaşar Miraç, o sıralarda bu şiirlerin üzerine besteler yapmakta olan grubun adının “Yeni Türkü” olmasını önerir. Bu önerisini desteklemek için, “Nueva Cancion = Yeni Şarkı” müzik akımını benimseyen Şilili Inti Illimani grubunun müzikal duruşuna dikkatleri çeken Yaşar Miraç, “Yeni Şarkı” yerine “Yeni Türkü” isminin hem Türk müzik kültürüne hem de Yeni Türkü şiir akımına daha uygun düşeceğini belirtir. Bu öneri benimsenmiş ve böylece grubun adı Yeni Türkü olmuştur.

Selim Atakan
Müzik, okul öncesi yıllarından başlayan ve de tüm öğretim yaşamı boyunca süren bir uğraşı olmuştur.
İlk dışa açılımı lise yıllarında başladı, daha sonra üniversite eğitimi sırasında popüler müzik, sahne müziği alanında çeşitli çalışmalar yaptı.
Yeni Türkü topluluğunun kurulmasından sonra çeşitli albümler çıkardı, film müzikleri yaptı. 1990 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'na müzik direktörü oldu. Çok sayıda oyunun müziklerini yaptı. Halen bu görevi yanında beste, orkestrasyon çalışmalarını sürdürmekte ve çizgi filmlerin Türkçe adaptasyon çalışmalarında müzik yönetmenliği yapmaktadır.
 

İstanbul'da doğan Derya köroğlu Londra’da başladığı ilkokul eğitimine Ankara’da devam etti. Ankara Fen Lisesi’ni bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu ve 1983 yılında ODTÜ Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Gazi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde asistan olarak çalıştı. 1985 yılında İstanbul’a yerleşti ve bilgisayar yazılım sektöründe yöneticilik yaptı. 1995 yılına kadar AnaBritannica ve İletişim Yayınları için çeşitli veritabanı uygulamaları yazdı. Ortaokul yıllarında başladığı müzik hayatı, lise ve üniversite yıllarında yoğun olarak sürdü. Selim Atakan ve Zerrin Atakan ile kurdukları “Yeni Türkü” grubunda solo vokal, gitar, bağlama, vurmalı çalgılarda yer aldı. Grubun bestelerinin büyük bir bölümünde imzası vardır.1996-2001 yılları arasında BMG şirketinde müzik prodüktörlüğü yaptı ve biz müzik stüdyosu kurdu. Yeni Türkü dışında, özellikle belgesel ve dizi film müzikleri yaptı. 1997’de bu çalışmalardan oluşan enstrümantal parçalar, “Musikarium” adlı albümünde yayımlandı.

Zerrin Atakan 
Nizip, Gaziantep’te doğdu, Çocukluğunda “Doğan Kardeş” dergisinde ödül alan kısa öyküleri, aile ve yakınlarının (bazıları profesyonel düzeyde) Klasik Türk Musikisi ile ilgisi, üniversite yıllarında sergilere katılan resimleri sanat yapılanmasında önemli kilometre taşları olmuştur. 
Lise yılları Ankara ve de daha sonra Michigan'da geçti, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeylen Selim Atakan ve Derya Köroğlu ile birlikte Yeni Türkü Grubunu kurdu. 1979 yılında yayınlanan “Buğdayın Türküsü” albümünde şarkıları seslendirdi. Daha sonra grubun “Akdeniz Akdeniz” ve “Yeşilmişik” albümlerinde de şarkılar seslendirdi, konserlerde yer aldı.
Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı üniversite’de psikiyatri ihtisasını tamamladı. İhtisas bitiminde İngiltere’ye geldi.
 
Halen Londra’da psikiyatrist ve araştırmacı olarak çalışmaktadır. 
Yeni Türkü