Gürol Ağırbaş'tan ''Bas Şarkıları'' / Dikkat Müzik
08.06.2012

Piyasada artık bulunmayan pek çok 90′lı yıllar albümlerinin yeniden basıldığını görmek/duymak inanılmaz sevindirici. Bu konuda yeni bir müjde daha Ada Müzik’ten geldi. Gürol Ağırbaş’ın ’95 yılında yayınlanan ilk albümü ‘’Bas Şarkıları’’ ile ’98 yılında yayınlanan ikinci albümü ‘’Bas Şarkıları İki’’ Ada Müzik etiketiyle tıpkı basım olarak yayımlandı.
 
“Bas Şarkıları”
 
Gürol Ağırbaş’ın 1995 yılında yayınlanan “Bas Şarkıları” albümü, Türkiye’de bir basçının çıkarttığı ilk profesyonel solo albüm niteliğinde. Müzik Direktörlüğünü Gürol Ağırbaş’ın üstlendiği albümünün kayıtları iki farklı stüdyoda gerçekleşti. ‘’Afrika, F maj, Leyla, Koyun Baba’’ nın kayıtları Erekli &Tunç stüdyosunda Hamit Ündaş tarafından ‘91 yılında,  ‘’O Ya Na Ne, Ağıt, Balerin, Blues’’ un kayıtları ise Cem Büyükuzun tarafından ’94 yılında LivingRooms stüdyosunda yapıldı. Albümdeki şarkılar ve Düzenlemeler Gürol Ağırbaş’a, grafik dizayn’ı Sibel & Özgür Arcan’a, fotoğrafları ise Giray Güngör’e ait. Ayrıca  ‘’O Ya  Na Ne’’ adlı şarkıya Akademi Production tarafından klip çekildi. Müziklerinin Gürol Ağırbaş’a ait olduğu şarkıda Bas’da (guild) Gürol Ağırbaş, Davul’da Cem Aksel, keyboards’da OzanDoğulu, Vurmalı Çalgılar’da Birol Ağırbaş ve Vokalde de Vural Şerifoğlu eşlik etti.
 
“Bas Şarkıları İki”
 
1998 yılında yayınlanan “Bas Şarkıları İki”  albümünün düzenlemeleri Gürol Ağırbaş ve Ozan Doğulu imzası taşıyor. Tüm bestelerin Gürol Ağırbaş’a ait olduğu albümde Cem Aksel, Birol Ağırbaş, Vural Şerifoğlu, Ozan Doğulu gibi eski yol arkadaşlarının yanında,Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur, Ahmet Mısırlı, Akın Eldes, Kubat gibi isimler konuk olarak yer alıyor. Ayrıca albümdeki ‘108’ adlı bestenin sözleri de Bülent Ortaçgil’e ait. ‘’Bas Şarkıları İki’’ albümünün kayıtları ve mixleri  CemBüyükuzun tarafından Ozan Doğulu stüdyosunda, mastering’i Cem Büyükuzun ve Didem Kurt  tarafından Stüdyo Audeon’da  yapıldı. Albümün fotoğrafları Koray Kasap’a, grafik ve foto efekt’ler  Sibel & Özgür Arcan’a ait

Dikkat Müzik


SON EKLENEN 5 HABER

Gürol Ağırbaş